8 rad jak uniknąć podnoszenia głosu.

Kiedy Twój głos wykazuje oznaki zmęczenia, jesteś blisko jego utraty, a chrypka jest tuż, tuż… konieczny jest ratunek. 
Oto kilka wskazówek jak oszczędzać głos i nie podnosić go w domu, pracy… Wszystko jedno gdzie!

8 rad jak uniknąć podnoszenia głosu-1

1-Przyjmij właściwą pozycję
Dla przypomnienia: w mechanizmie powstawania głosu uczestniczy całe ciało: krtań, jama ustna, oczywiście płuca, a także przepona. Unikaj mówienia w pozycji zgiętej lub pochylonej, która utrudnia prawidłowy przepływ powietrza oraz wibrację strun głosowych. Przyjmij postawę wyprostowaną, stań mocno na ziemi z głową w jednej linii z ciałem.

 2 – Stań twarzą w kierunku rozmówcy
Na przykład: Nie trzeba krzyczeć do dziecka z drugiego końca domu „Tyle razy mówiłem Ci o myciu zębów!”. Słowa wypowiedziane z odległości mają niewielki wpływ na rozmówcę. Jeśli Twój głos jest zmęczony, podejdź bliżej do osoby, do której mówisz.

 3 – Rozwijaj niewerbalne sposoby komunikacji 
Spojrzenie, mimika czy też gest są czasem równie skuteczne jak długie przemówienie. Jeśli męczy Cię chrypka, lub tracisz głos, pracuj nad swoją ekspresją. Wzmocnij przekaz za pomocą bardziej wyrazistej komunikacji niewerbalnej. 

4- Ar-ty-ku-łuj
Aby ograniczyć zmęczenie strun głosowych, chrypkę lub zanik głosu staraj się dobrze artykułować poszczególnie głoski. Zwracaj uwagę na tembr głosu i dykcję. 

5 – Pamiętaj o oddychaniu
Podczas ożywionej rozmowy mówimy szybciej i głośniej, niejednokrotnie kończąc naszą wypowiedź na bezdechu. To błąd! Nie należy zapominać o oddychaniu, jeśli chcemy mówić lepiej. Struny głosowe potrzebują oddechu, aby prawidłowo wibrować.  

6 – Nie nadwyrężaj głosu
Na przykład jeśli Twoje dziecko krzyczy, nie próbuj go przekrzyczeć. Krzyk jest oznaką utraty kontroli. Co więcej, nauczysz je krzyczeć, jeśli będzie chciało zostać wysłuchane. Staraj się pozostać niewzruszony. Mów bez podnoszenia głosu. Prędzej lub później dziecko weźmie z Ciebie przykład i również ściszy głos.

7– Wypowiadaj się oszczędnie
W czasie ostrej dyskusji dajemy się ponieść emocjom, zalewając rozmówcę potokiem słów. Wypowiadaj się oszczędnie w trosce o struny głosowe. Pracuj nad komunikacją : wydawaj polecenia, zawiadamiaj o zakazach, buduj proste i krótkie zdania. Używaj trybu oznajmującego w czasie teraźniejszym i przyszłym i nie zapominaj o trybie warunkowym, który sprzyja wymianie zdań.

8 – Zmniejsz poziom hałasu w Twoim otoczeniu
Nasze otoczenie jest bardzo głośne, chociaż najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dźwięki z zewnątrz, nakładające się na siebie rozmowy, działające urządzenia… tworzą hałas w tle, który wymaga podniesienia głosu. Aby ograniczyć problemy z głosem i uniknąć zaniku głosu, chrypki czy zmęczenia strun głosowych, dbaj o zmniejszenie poziomu hałasu wokół Ciebie.

8 rad jak uniknąć podnoszenia głosu-2
Boiron