A nazajutrz „cienko śpiewamy"

Niektóre sytuacje wpływają na nasz głos. Noc spędzona na dopingowaniu ukochanej drużyny piłkarskiej ? Bardzo długa rozmowa przez telefon? Długa podróż samolotem lub pociągiem? ... A następnego dnia musimy spuścić z tonu, bo głos jest zmęczony i chrapliwy.

Po meczu lub koncercie
Śpiewałeś wszystkie refreny pełnym głosem ? Niestrudzenie wspierałeś swój zespół do 90 minuty? Nie ulega wątpliwości, że nadużyłeś możliwości strun głosowych, które są zmęczone i podrażnione. W takich przypadkach często mamy do czynienia z pękaniem małych naczynek krwionośnych, które mają za zadanie ukrwić struny głosowe. Daj odpocząć swojemu głosowi i postępuj zgodnie z naszymi radami.

A nazajutrz cienko śpiewamy

Po długiej… baaardzo długiej rozmowie telefonicznej
Problem z głosem wynikający z intensywnego korzystania z telefonu jest związany ze złą postawą. W czasie rozmowy przez telefon oddychanie jest utrudnione, a mięśnie szyi i szczęki są napięte kiedy przyciskamy telefon do ucha. Ponadto stres i hałas towarzyszące rozmowie, zwłaszcza przez telefon komórkowy, powodują, że podnosimy głos, aby rozmówca nas na pewno usłyszał. Albo też zniżamy głos do szeptu, co też nie jest dobre dla głosu. Jak zadbać o głos w czasie rozmów telefonicznych? Wystarczy nabrać dobrych nawyków: usiądź wygodnie, trzymaj słuchawkę jedną ręką, a jeśli to konieczne, pisz drugą, korzystaj z telefonu w cichym miejscu, używając głośnika.

A nazajutrz cienko śpiewamy-2

Po długich godzinach spędzonych w środkach transportu
 Jeśli gdzieś jest szczególnie sucho, nasz głos może się zmienić, zmęczyć, a nawet zaniknąć. Problem ten występuje szczególnie w miejscach wyposażonych w klimatyzację, a także w samochodzie, pociągu i samolocie, gdzie powietrze jest klimatyzowane, a stopień wilgotności niewystarczający. Na przykład stopień nawilżania kabiny samolotu wynosi tylko 3%, podczas gdy w Warszawie wilgotność oscyluje wokół 40%. Suche powietrze powoduje zaburzenia w jamie nosowej i zmniejsza odporność mikronaczyń w strunach głosowych.

Dodatkowo w środkach transportu panuje hałas, wymuszając podnoszenie głosu.
Te dwa zjawiska nakładają się na siebie i po dotarciu do celu nasz głos może wykazywać oznaki zmęczenia. Oto kilka rad jak oszczędzać głos: pij regularnie, mów niewiele i powstrzymaj się od picia alkoholu. Jeśli po przyjeździe nie możesz mówić, postępuj zgodnie z naszymi wcześniejszymi radami. (link do artykułu "Jak odzyskać głos?")

Boiron