Czy można rozbić szklankę siłą głosu?

Czy można rozbić szklankę siłą głosu

W teorii…

Dźwięk jest falą, która po dotarciu do szklanej powierzchni powoduje jej wibracje. Pod wpływem silnego wzbudzenia szkło wibrować coraz bardziej - aż do pęknięcia.

Ale żeby zbić szklankę, częstotliwość dźwięku musi wpaść w rezonans z częstotliwością szkła. Dopiero wtedy szkło może pęknąć na skutek odpowiedniego natężenia dźwięku. Te dwie fale powinny się nakładać, jak w sytuacji gdy kołyszemy kogoś na huśtawce. Teoretycznie dźwięk może rozbić szkło.

W praktyce…

Dźwięk głosu jest kombinacją kilku częstotliwości. Nawet w przypadku wirtuoza częstotliwość zmienia się nieuchronnie i rzadko osiąga rezonans z naturalną częstotliwością obiektu takiego jak szkło. Fala głosu rozchodzi się szerokim pasmem częstotliwości, a żeby rozbić szkło, powinna być skoncentrowana dokładnie na częstotliwości rezonansu szkła. Dokładne dostrojenie obu częstotliwości jest możliwe tylko w laboratorium przy użyciu odpowiedniej technologii.
Ponadto moc ludzkiego głosu jest niewystarczająca dla osiągnięcia takiego efektu. Głos musiałby zostać odpowiednio wzmocniony.

Tak, ale ... W Internecie są dostępne filmy wideo, w których piosenkarz rozbija kieliszek. Jak to się dzieje? Są to sztuczki iluzjonistyczne, przy czym najczęściej szkło jest uprzednio lekko pęknięte.

 

Czy można rozbić szklankę siłą głosu-2
Boiron