Kiedy głos musi pokonać hałas...

Nadmierny hałas wymaga podniesienia głosu. Problem ten dotyka wielu zawodów gdzie trzeba przekrzykiwać dźwięki z otoczenia. Nie zdajemy sobie nawet sprawy jak często taka sytuacja ma miejsce w pracy… 

Kiedy głos musi pokonać hałas

Dostosuj ton do sytuacji
Nauczyciele, piosenkarze, aktorzy, sprzedawcy, adwokaci, doradcy klienta, kierownicy budowy, kelnerzy… Głos stanowi narzędzie pracy wielu osób przebywających w hałaśliwym otoczeniu, które muszą komunikować się z osobami znajdującymi się w pewnej odległości lub których uwagę chcą przyciągnąć.  Na co dzień muszą mówić dużo i głośno. Natężenie głosu na poziomie między 55 a 65 dB często nie wystarcza. Muszą włożyć w mówienie więcej energii, aby być usłyszanym.

Mocniejszy poziom natężenia głosu używany w pracy oscyluje między 65 a 80 dB i wymaga nauczenia się specjalnej techniki. Niezbędna jest pionowa postawa ciała i równowaga układu głosowego (układ oddechowy, krtań, jama ustna i gardło). Potrzebna jest też kontrola oddechu, a zwłaszcza oddychanie przy użyciu mięśni brzucha. Bez odpowiedniej techniki i przygotowania, można doprowadzić do zbytniego wysiłku strun głosowych i ich przeciążenia.

Głos jest narzędziem pracy. Jeśli jest źle używany, traci zdolność działania. Trzeba nauczyć się nim posługiwać, aby zapobiegać zaburzeniom głosu, utracie głosu, chrypce i zmęczeniu strun głosowych. 

Zmniejsz poziom hałasu, aby lepiej wykorzystywać głos
Aby być słyszanym i słyszeć, poziom hałasu musi być o 5 dB niższy niż zwykłe natężenie głosu wynoszące od 55 do 65 dB. Powyżej tego progu głos jest nadwyrężany.
67 % * pracowników we Francji twierdzi, że przeszkadza im hałas w miejscu pracy. Pomimo, że kodeks pracy przewiduje konieczność zapobiegania temu zjawisku, środowisko pracy jest często jego źródłem nadmiernego hałasu. Tego rodzaju sytuacje występują nagminnie, chociaż nie zawsze jesteśmy ich w pełni świadomi. Poniżej kilka przykładów wskazujących na poziom natężenia hałasu, z którym spotykamy się na co dzień :
Cichy pokój : pomiędzy 25/30 dB
Ciche biuro: 44/45 dB
Biuro : 60 dB
Klasa szkolna : 50/80 dB
Zatłoczona restauracja : 70 dB
Szkolna stołówka : 80/95 dB
Kosiarka : 85/95 dB
Plac zabaw : 90 dB
Młot pneumatyczny: 100/120 dB
Boisko szkolne : 110/120 dB
Silnik samolotu : 140 dB
 
Źródło INRS
http://www.inrs.fr/risques/bruit/exposition-risque.html

Boiron