Zmiany głosu w ciągu naszego życia

Nasz głos podlega naturalnym biologicznym procesom, starzejąc się wraz z nami. Dojrzewanie, impulsy nerwowe, napięcie mięśni i ścięgien, zmiany hormonalne, problemy związane z ząbkowaniem, styl życia... przez cały czas wiele czynników wpływa na nasz głos (link do artykułu "Skąd się bierze głos?").

W chwili narodzin
Struny głosowe mierzą zaledwie 5 mm, a krtań jest w bardzo wysokiej pozycji, która obniża się w znacznym stopniu do ukończenia pierwszego roku życia. Jej dalsze obniżanie następuje w miarę jak rośnie szyja. Dziecięcy głos staje się poważniejszy, ale różnica między dziewczętami i chłopcami wciąż jest niewielka.

W okresie dojrzewania
Hormony powodują wiele zmian, w tym także zmianę głosu w postaci mutacji. U dziewcząt zmiana ta następuje między 11 a 12 rokiem życia i może pozostać niezauważona. U chłopców może rozpocząć się w wieku nawet 15 lat. Pod wpływem hormonów rozwija się krtań, zwiększając się o 34 % u dziewcząt oraz o 60 % u chłopców. Zmieniają się również struny głosowe. Wydłużają się od 15 do 20 mm u dziewcząt i od 18 do 24 mm u chłopców, u których ulegają też pogrubieniu. Tworzące krtań chrząstki u młodych mężczyzn łączą się w jabłko Adama. W przypadku dziewcząt proces mutacji może trwać do 3 lat, natomiast u chłopców od 6 miesięcy do 1 roku.

Zmiany głosu w ciągu naszego życia

W wieku dorosłym
W sile wieku procesy anatomiczne powodują bardzo niewielkie zmiany w funkcjonowaniu strun głosowych. Jednak czynniki behawioralne lub środowiskowe (tytoń, regularne narażenie na działanie kurzu ...) mogą zmienić głos.

U seniorów
Po ukończeniu 60. roku życia głos zaczyna się starzeć. Proces ten postępuje w indywidualnym tempie, w zależności od stylu życia, środowiska, stanu zdrowia i genów. Starzenie się głosu nosi nazwę presbyfonii i wynika ze zmian w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Chrząstki krtani ulegają skostnieniu. Obniża się napięcie mięśni. Przegub szczęki jest mniej elastyczny. Zanikają mięśnie strun głosowych. Wydolność oddechowa jest zmniejszona, co prowadzi do obniżenia energii przepływu powietrza przez struny głosowe. Nieprawidłowe uzębienie może także wpływać na kształt jamy ustnej, prowadzić do odwapnienia szczęki i zmniejszenia otworu ust.

Można opóźnić problemy związane ze starzeniem się głosu. Niezależnie od zdrowego trybu życia, warto... śpiewać – śpiew utrzymuje narząd głosu w dobrej kondycji, zapobiegając zaburzeniom. Regularne uprawianie sportu pomaga zachować dobrą pojemność płuc istotną dla siły głosu. Trzeba też dbać o właściwą higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać dentystę.

Zmiany głosu w ciągu naszego życia-2
Boiron